Haber

ABD, Kuzey Kore’nin casus uydu fırlatma girişimini izlemeye devam edecek

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kuzey Kore’nin balistik füze teknolojisini kullanarak yörüngeye casus uydu fırlatma yönündeki üçüncü girişimini izlemeye devam edeceklerini belirtti.

Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ryder, Kuzey Kore’nin girişimiyle ilgili elindeki bilgileri paylaşmayacağını ancak Pyongyang yönetiminin üçüncü casus uydu fırlatma girişiminin takip edileceğini söyledi.

İsrail-Filistin çatışması ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ABD’nin Hint-Pasifik bölgesindeki faaliyetlerini etkileyebileceği yönündeki yorumlardan bahseden Ryder, Washington’un Güney Kore ve Japonya’ya karşı “genişletilmiş caydırıcılık” taahhüdünü yineledi.

Ryder, müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile yakın çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Kuzey Kore, 31 Mayıs’ta askeri casus uydu fırlatma girişiminde bulundu ancak taşıyıcı roket sistemindeki bir arıza nedeniyle bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Pyongyang yönetimi bu girişimi yılın ilk yarısındaki “en ciddi hata” olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore, uluslararası kınamalara rağmen uydunun kısa sürede yeniden “doğru şekilde” fırlatılacağını duyurdu.

Pyongyang yönetimi 23 Ağustos’ta ikinci bir casus uydu fırlatma girişiminde bulundu ancak bunun da başarısız olduğunu duyurdu. Bu başarısız girişimin ardından Kuzey Kore, ekim ayında yeni bir girişimde bulunacağını duyurdu.

akhisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu