Haber

Çin, Yangtze Mersin Balığının Yaban Hayatında Doğal Olarak Üremesinde Büyük İlerleme Kaydediyor

Çin’in güneybatısındaki Chongqing’deki Three Gorges Barajı’ndaki alçak balık yetiştirme merkezinde yüzen Yangtze mersin balığı, 25 Şubat 2022. (Fotoğraf: Tang Yi/Xinhua)

PEKİN, 28 Mart (Xinhua) — Çin, Yangtze mersin balığının birinci sınıf ulusal koruma kapsamında korunmasına yönelik son testiyle büyük bir atılım yaptı. Test, nesli tükenmekte olan bu nadir balıkların vahşi doğada doğal olarak üreyebildiğini gösterdi.

Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yangtze mersin balığının doğal yumurtlaması ve döllenmesinin geçen hafta yapılan testlerde su altı kameralarına kaydedildiğini ve Cuma günü çatlayan yumurtalardan larvaların çıktığını söyledi.

Test, Temmuz 2022’de Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletindeki Jiang’an ilçesindeki Yangtze Nehri’nin bir kolunda yapıldı. 19 Mart’ta, 10’u erkek ve 10’u dişi olmak üzere cinsel olarak olgun 20 mersin balığı, sürekli gözlem altında ağ kafeslere yerleştirildi.

Testin başarısı, yapay Yangtze mersin balığı popülasyonundaki olgun balıkların vahşi doğada üreme yeteneğine sahip olduğunu kanıtladı. Testle, bu ilacın nehirdeki doğal üremesinin tamamen restorasyonunun temeli atıldı.

Yangtze mersin balığı, 2000 yılında aşırı avlanma ve aralarındaki su kirliliği de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı doğal üreme yeteneklerini kaybetti. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, Temmuz ayında bu türün vahşi doğada neslinin tükendiğini ilan etti.

Bakanlık, bu son buluşla, mümkün olan en kısa sürede kendi kendine yeten bir doğal popülasyon yaratma umuduyla, doğal üreme testlerini genişletmek, türün vahşi yaşam popülasyonlarını artırmak ve yaşam alanlarını eski haline getirmek için daha fazla çaba gösterileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu