Haber

Donmuş gölde kızak heyecanını yaşamak için Çıldır’a geliyorlar.

Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Akçakale köyüne gelen turistler, kıyı kesimlerinde buz kalınlığının 10 santimetreyi geçtiği Çıldır Gölü’nde kızağa binerek yürüyor.

Ardahan-Kars illeri arasında yer alan Çıldır Gölü’nün yüzeyi, son günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle büyük ölçüde dondu. Akçakale mevkiinde bulunan gölün kıyı kesimlerindeki buz kalınlığı 10 santimetreyi geçti. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle geç donan göle yerli ve yabancı turistler gelmeye devam ediyor.

Tur şirketleriyle bölgeye gelen ve gölün buzlu yüzeyine gelen turistler, yürüyüş yapıp fotoğraf çektiriyor.

Kıyılarda kızak heyecanı başladı

Buz kalınlığının fazla olduğu kıyı kesimlerinde kızak gezileri de turistlere hizmet ediyor. Ziyaretçiler kızaklara binme ve göl yüzeyinde yürüyüş yapma fırsatı buluyor.

Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, buz üzerinde çıkmak isteyenleri bölgeye beklediklerini söyledi.

Kıyı kesimlerde buza rahatlıkla tırmanılabileceğini ifade eden Azizoğlu, “Son günlerde turist gelmeye başladı. Bu durum artarak devam ediyor. Birçok turla yerli yabancı birçok turisti ağırladık. bizim için değerli. Sonuç olarak Çıldır ilçemizi ve gölümüzü tanıtıyoruz.” dedi.

“Son günlerde turlarla çok turist geldi”

Kızakçı Kurtuluş Kılıç, gölün bu kış geç saatlerde donduğuna dikkat çekti.

Şu anda buz kalınlığının 10 santimetrenin üzerinde olduğunu anlatan Kılıç, “Son günlerde turlarla çok turist geldi. Daha da gelecek. Bunların arasında yerli ve yabancı turistler var. Amacımız buraya gelenlerin de gelmesini sağlamak. mutlu ayrıl.” dedim.

Ziyaretçilerden Gizem Arık, Çıldır Gölü’nü çok beğendiklerini belirterek, “Herkese tavsiye ediyoruz. Buzda yolculuk yaptık, kızakla gezdik. Çok güzel bir duygu.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu