Haber

İsrail, Kudüs Hastanesi’ne hava saldırısı düzenledi

– İsrail Kudüs Hastanesi yakınında vuruldu

GAZZE – Gazze Şeridi’ndeki Kudüs Hastanesi’nin derhal boşaltılmasını isteyen İsrail, hastaneye yakın bir noktaya hava saldırısı düzenledi.

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki sivil yerleşimleri hedef almaya devam ediyor. İsrail, Kudüs Hastanesi yakınındaki bir noktayı vurarak hava saldırısı tehdidinde bulundu. Hastanenin derhal boşaltılması yönünde uyarılarda bulunan İsrail, sabah saatlerinden itibaren hastaneye yakın birçok noktayı vurdu.

Kudüs Hastanesi Müdürü yaptığı açıklamada, hastanede sivillerden başka kimsenin bulunmadığını vurgulayarak, “Hastanede polis yok, asker yok, hiçbir şey yok. Burada sadece binlerce Filistinli var ve çoğu yaralı. Evlerini kaybetti. Binlerce kişi UNRWA okullarına sığınmak istiyor. İsrail, Kudüs “Hastane çevresindeki her binayı hedef alıyor. Kimse nedenini bilmiyor” dedi.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “Hastaneler yardım ve barınma yerleridir, ne pahasına olursa olsun korunmaları gerekir. Filistin Kızılayı, Kudüs Hastanesi’nde yüzlerce yaralı ve yatalak hastaya bakım sağlıyor. Yoğun bakımdakiler, yaşam destek ünitesindekiler ve kuvözdeki bebekler dahil.” Açıklamada, “Mevcut durumda hastaların tahliyesi imkansız olmasa da yakındır” denildi.

Açıklamada, hastane yakınlarına hava saldırılarının düzenlendiği ifade edilerek, “Ekiplerimiz ayrıca hastanenin çok yakınında meydana gelen şiddetli saldırı ve bombardımanların insanları daha fazla tehlikeye soktuğunu bildiriyor. Kudüs Hastanesi, Filistin Kızılayı’nın bir parçası olan Filistin Kızılayı tarafından işletiliyor. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nin ve diğer tıbbi misyon ve tesislerle birlikte, uluslararası “İnsancıl hukuk kapsamında korunmaktadır.”

Açıklamada, sağlık çalışanlarının “hastaları geride bırakmak ya da hastanede kalarak hayatlarını riske atmak gibi imkansız ikilemle asla karşı karşıya kalmamaları” vurgulandı.

Kudüs Hastanesi’nin şu anda 14 bin 500 yerinden edilmiş Filistinliye ev sahipliği yaptığı açıklandı.

haber-cukurova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu