Haber

İstanbul’da toplu ulaşıma yüzde 29,10 zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşıma Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında toplu ulaşım fiyatlarına yüzde 29,10 zam yapıldı.

Toplu ulaşım fiyatlarının artırılması gündemiyle İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında düzenlenen UKOME İnanılmaz Buluşması, Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda, İBB’nin toplu ulaşım fiyatlarına yüzde 29,10 zam teklifi görüşüldü.

Bu kapsamda şehir içi tam elektronik bilet fiyatı 7,67 liradan 9,90 liraya yükseldi.

Minibüslerde en kısa mola 5.25 liradan 7 liraya çıktı.

Taksilerde açılış fiyatı 9,80 liradan 12,65 liraya, 6,30 liradan 8,51 liraya, saat başı 67,20 liradan 100,80 liraya yükseldi.

Taksilerde kısa mesafe yüzde 42 artırılarak 28 liradan 40 liraya çıkarıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel karara karşı çıktı.

Yücel, yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin en değerli temel misyonlarından birinin toplu ulaşım olduğunu söyledi.

Böyle bir fiyat artışının insanları toplu ulaşım yerine kişisel araçlara yönlendireceği konusunda çekinceleri olduğunu ifade eden Yücel, bu durumun İstanbul trafiğine olumsuz yansıyacağını ve toplu ulaşımın belediye tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini belirtti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, toplu ulaşımın sübvanse edilmesi konusundaki hassasiyetinin doğru ve yerinde olduğunu belirterek, toplu ulaşımı sübvanse ettiklerini söyledi.

Enflasyona dikkat çeken Gökçe Buğra Gökçe, İstanbul trafiği için toplu ulaşım ve raylı sistem yatırımlarına da devam ettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu