Ekonomi

Libya, İtalya’dan sonra yeni gaz anlaşmalarına hazırlanıyor

Libya’nın ulusal enerji şirketi, doğal gaz çıkarmak için İtalyan enerji şirketi Eni ile yaptığı 8 milyar dolarlık yatırımın ardından yabancı şirketlerle daha fazla anlaşma imzalamayı beklediğini söyledi.

Libya Ulusal Petrol Şirketi başkanı Farhat Bengdara, Bloomberg’e diğer şirketlerle petrol boru sınırları gibi enerji altyapısı yatırımları için pazarlık yaptıklarını söyledi.

Eni ile Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin, Libya’nın batı kıyısındaki Trablus’ta iki gaz sahasının geliştirilmesi için Cumartesi günü anlaşma imzalamaya hazırlandığı da belirtildi. Muhtıranın imza törenine İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin de katılabileceği belirtildi.

Meloni, İtalya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ardından yaşanan elektrik krizini analiz etmek ve Kuzey Afrika’dan gelen petrol arzını artırmak için bu hafta başlarında Cezayir’i ziyaret etmişti. Eni daha sonra Cezayir’in 2024 prestijiyle İtalya’ya 28 milyar metreküp doğal gaz tedarik edeceğini açıklamıştı.

Analistler, yüksek petrol ve gaz rezervleri nedeniyle Libya’nın Avrupa için değerli bir enerji tedarikçisi olabileceğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu