Haber

Yunan arama kurtarma ekibi Türkiye’de gördükleri ilgiyi ve sevgiyi anlattı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından arama kurtarma çalışmalarını güçlendirmek amacıyla Türkiye’ye gelen Yunan grubu, büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılandıklarını anlattı.
Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimi’ne (EMAK) bağlı ekip, ülkelerine dönüşlerinin ardından İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında izlenimlerini ve deneyimlerini paylaştı.
Yunan arama kurtarma grubu için Türk basınında yayınlanan “dostluk” mesajlarını değerlendiren ekip, yaşadıkları zorluklara rağmen Türk halkının kendilerine “aileden biri” gibi davrandığını ve son derece dostane davrandığını belirtti.
Depremzedelerin sıkıntılarını bir kenara bırakıp onlara çay, yemek ve tatlı ikramında bulunmaya çalıştıklarını kaydeden ekip, Türk halkıyla çok hoş bir iletişim kurduklarını söyledi.
Sağlık Ekip Lideri Sokratis Dukas, “Nereye gidersek gidelim Yunan olduğumuzu söyleyince herkes bizi kucakladı” dedi. dedi.
Ekip, kendilerine bisküvi ikram eden 7-8 yaşlarında bir erkek çocuğu, kurtarılanların ve yakınlarının memnuniyeti, molozların arasında parkta oynayan çocukları, unutulmaz anılarının ortasına sıraladı.
Arama Kurtarma Ekibi Başkan Yardımcısı Aravanis Efthimis, Avrupa Sivil Savunma Teşkilatı çerçevesinde arama kurtarma çalışmalarında gösterilen uluslararası dayanışmaya değinerek, ilk yardımın her zaman komşudan beklendiğini ve en çok da komşudan geldiğini söyledi. .
Efthimis, ülkeler arasındaki bu tür bir dayanışmanın değerli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu