Haber

Ölüm yeri Ebrar’daki kayıplar 250’yi aştı

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen depremde 12 bloğundan 8’i yıkılan Ebrar Sitesi’nde hayatını kaybedenlerin sayısı 250’yi geçti.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen iki büyük deprem kent merkezinde büyük tahribata neden oldu. Şazibey Mahallesi İsa Yusuf Alptekin Bulvarı üzerinde bulunan Ebrar Sitesi’nin her biri 8 katlı 12 bloğundan 8’i depremde yıkıldı, 4’ü ağır hasar gördü. Enkaz üzerinde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgede şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 250’yi geçti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 gün önce düzenlediği basın toplantısında depremin büyüklüğünü anlatırken Ebrar Sitesi’ni örnek gösterdi. 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği depremle kıyaslayan Bakan Soylu, “Sadece Ebrar Bölgesi’nde kaybettiğimiz insan sayısı Elazığ’da kaybettiğimizden 6 kat fazla.” 2 çocuğuyla birlikte binadan sağ kurtulan Fatih Nar, depremde yıkılan binaları gördüğünü ve şok olduğunu söyledi. Yatakta olduğunu ifade eden Nar, “Deprem başladığında şoktaydım. Bina sallanıyordu ve duvarlar çöküyordu. Sonra oğullarımdan birinin sesini duydum, baba diye bağırınca kendime geldim. Ve gittiğimde 2 çocuğum odanın ortasında oturuyordu balkona çıktım baktım yan ve karşıdaki binalar yıkılmış toz duman olmuş çocuklarımı da alıp aşağıdan aşağı inmeye başladım. Ben aşağı inerken binaların yıkıldığını gördüm.Binanın çöktüğü yerden inmeyi başardık.4.kattaki bir komşumuz balkondan atlayarak belini kırdı.Binadan indiğimizde zaten her yer yıkılmıştı.Rabbim bir daha yaşatmasın.Zemin 4 daireden oluşuyor.Büyük bloklar.Bu bloklar en çok hasar alan bloklardı.Yani sarsıntıya hiç dayanamadılar. Sarsıntı başlamadan önce binalar çökmeye başladı Şimdi ise sarsıntıdan önce bitti, bütün binaların yıkıldığını gördük. verilmedi ama şöyle bir telaffuz vardı. Çok dayanıklı, çok dayanıklı olduğu söyleniyordu ama bilemiyoruz. Şimdi gördüğümüz gibi, yok edildi. Ebrar Bölgesi bu feci depremden en çok Kahramanmaraş’ta zarar gördü. Çünkü tamamı yok oldu” dedi. UMUT BEKLEYİŞİ DEVAM EDİYOR

Bu arada arama kurtarma çalışmalarının 11’inci gününde devam ettiği bölgede enkaz altında kalan kişilerin yakınları umutla bölgede beklemeye devam ediyor.

onikisubatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu